Maharashtra Board Class 5 Math Solution Chapter 11 – Problems on Measurement
Balbharati Maharashtra Board Class 5 Math Solution Chapter 11: Problems on Measurement. Marathi or English Medium Students of Class 5 get here Problems on Measurement full Exercise Solution.
Std 
Maharashtra Class 5 
Subject 
Math Solution 
Chapter 
Problems on Measurement 
PROBLEM SET 46
1.) Add :
(1) 9.50 paise + 14.60 paise
Rupees  Paise 
1  1 
14  60 
+ 9  50 
24  10 
Answer = 24.10
(2) 6 cm 5 mm + 7 cm 9 mm
cm  mm 
1  
6  5 
+ 7  9 
14  4 
Answer = 14 cm 4 mm
(3) 22 m 50 cm + 25 m 75 cm
m  cm 
1  
22  50 
+25  75 
48  25 
Answer = 48 m 25 cm
(4) 15 km 740 m + 13 km 950 m
km  m 
1  
15  740 
+13  950 
29  690 
Answer = 29 km 690 m
(5) 25 kg 650 g + 29 kg 770 g
kg  g 
1  11 
25  650 
+29  770 
5 5  420 
Answer = 55 kg 420 g
(6) 19 l 840 ml + 25 l 250 ml
l  ml 
1  1 
19  840 
+25  250 
45  090 
Answer = 45 l 090 ml
2.) Subtract :
(1) 19,50 paise – 12,60 paise
100 paise = 1 rupees
1950 paise = 19.50 rupees
1260 paise = 12.60 rupees
rupees  Paise 
1  
19  50 
–12  60 
6  90 
Answer = 6.90 rupees
(2) 24 cm 2 mm – 3 cm 8 mm
cm  mm 
1  
24  2 
– 3  8 
20  4 
Answer = 20 cm 4 mm
(3) 20 m 30 cm – 17 m 60 cm
m  cm 
1  1 
20  30 
–17  60 
2  70 
Answer = 2 m 70 cm
(4) 40 km 255 m – 17 km 960 m
km  m 
1  11 
40  255 
–17  960 
22  295 
Answer = 22 km 295 m
(5) 35 kg 150 g – 26 kg 470 g
kg  g 
1  11 
35  150 
–26  470 
8  680 
Answer = 8kg 680 g
(6) 46 l 200 ml – 38 l 750 ml
l  ml 
1  11 
46  200 
–38  750 
7  450 
Answer = 7 l 450 ml
PROBLEM SET 47
1.) For his birthday, Ajay gave 20l 450 ml of milk to the children in an Ashramshala and 28l 800ml to the children in an orphanage. How much milk did Ajay donate ?
in an Ashramshala Ajay donated 20l 450ml of milk
in an Orphanage he donated 28l 800ml of milk
So in total he is donating
l  ml 
1  
20  450 
+28  800 
49  250 
Answer = Ajay donated 49l 250 ml amount of milk
2.) Under the Rural Cleanliness Mission, college students cleaned 1 km 750 m of a village road that is 2 km 575 m long. How much remained to be cleaned?
College students cleaned 1 km 750 m of village road
Total length of the village road = 2 km 575 m
So the total length of the road yet to be cleaned
km 
m 
1 

2 
575 
– 1 
750 
825 
Answer = 825 m is yet to be cleaned.
3.) Babhulgaon used 21,250 litres of treated waste water in the fields. Samvatsar used 31,350 litres of similar water. How much treated waste water was used in all?
Bhabulgaon used 21,250l of treated water.
Samvatsar used 31,350l of treated water.
So, in total they used
l 
1 
21250
+31350 
52600 
Answer = 52,600 litres of treated waste water was used.
4.) If half a litre of milk costs 22 rupees,
how much will 7 litres cost?
1 litres of milk costs 22 rupees
So, 7 litres will cost = (7×22) = 154 rupees
Answer = 7 litres of milk will cost 154 rupees.
5.) If the speed of a motorcycle is 40 km per hour, how far will it travel in an hour and a quarter ?
The speed of motor cycle is 40 km per hour.
So, the bike can travel 40 km in one hour,
First let us calculate how far the bike can go in one quarter of an hour = (40×1/4) = 10 km
So, from the question we know the bike can travel 40 km in one hour and we have calculated that the bike can travel 10 km in a hour.
So the bike will travel in one hour and a quarter, (40+10) km = 50km.
6.) If a man walks at a speed of 4 kmph, how long will it take him to walk 3 km?
The man walks at a speed of 4 kmph,
So, we know he walk 4 km in 1 hour
1 hour = 60 minutes
he walks 4 km in = 60 minutes
so he walks 1 km in = (60÷4) = 15 minutes
so to walk 3 km he will need = (3×15) = 45 minutes or three quarter of an hour.
7.) If a rickshaw travels at a speed of 30 kmph, how far will it travel in three quarters of an hour?
The rickshaw can travel 30 km in an hour.
1 hour = 60 minutes
rickshaw takes 60 minutes to travel 30 km
so, in 1 minute it will travel = 30/60 = ½ km
So, the rickshaw travels in three quarter of an hour or 45 minutes = (45×1/2) = 22.5 km
8.) During Cleanliness Week, children cleaned the public park in their town. They collected three quarter kilograms
of plastic bags and five and a half kilograms of other garbage. How much garbage did they collect in all ?
Children collected plastic bags = three quarter kilograms or ¾ or 0.75 kilograms
They collected other garbage = 5.5 kilograms
So in total they collected,
Kg  g  
1  
5  .  50 
+0  .  75 
6  .  25 
Answer = they collected a total of 6.25 kg of garbage.
9.) If one shirt needs 2 m 50 cm of cloth, how much cloth do we need for 5 shirts ?
1 shirt needs 2m 50 cm of cloth.
1 m = 100 cm
2 m = 200 cm
So, 2 m 50 cm = (200+50) = 250 cm
So, 5 shirts will need,
2 
250
×5 
1250 
So, 5 shirt will need = 1250 cm or 12 m 50 cm of cloth.
10.) If a car travels 60 km in an hour, how far will it travel in
(1) 2 hours ?
(2) 15 minutes ?
(3) half an hour ?
(4) three and a half hours?
The car can travel 60 km in one hour.
1 hour = 60 minutes
So the car travels per minute = (60÷60) = 1 km
(1) 2 hour = 60×2 = 120 minutes
So, the car will travel in 2 hour = 120×1 = 120 km
(2) the car will travel in 15 minutes = 15×1 = 15 km
(3) half an hour = 30 minutes
The car will travel in 30 minutes = 30×1 = 30 km
(4) three hour = 3×60 = 180 minutes
So, three and half hour = 180+30 = 210 minutes
So, the car will travel = 210×1 = 210 km
11.) If one gold bangle is made from 12 grams 250 milligrams of gold, how much gold will be needed to make 8 such bangles ? (1000 mg = 1 g)
One gold bangle is made from = 12 grams 250 miligrams
1 g = 1000 mg
12 g = 12000 mg
12 g 250 mg = 12000+250 = 12250 mg
So 8 bangles will need,
12250 ×8 
98000 
The 8 bangles will need 98000 mg or 98 grams of gold.
12.) How many pouches of 20 g cloves each can be made from 1 kg 240 g of cloves ?
I pouch of cloves = 20 g
Total amount of cloves = 1 kg 240 g
1 kg = 1000 g
1 kg 240 g = 1000+240 = 1240 g
So 20g pouches can be made,
13.) Seema’s mother bought 2m 70cm of cloth for a kurta and 2 m 40 cm for a shirt. How much cloth did she buy in all?
Seema’s mother bought cloth for kurta = 2m 70 cm
She bought cloth for shirt = 2 m 40 cm
So total amount of cloth she bought
m 
cm 
1 

2 +2 
70 40 
5 
10 
Answer = she bought total of 5m 10 cm of cloth.
14.) A water tank holds 125 l of water. If 97 l 500ml of the water is used, how much water remains in the tank?
Capacity of water tank = 125 lires
Water used = 97 l 500 ml
So, remaining water,
l  ml 
11  1 
125
– 97 
000
500 
27  500 
answer = 27 l 500 ml water remains in the tank.
15.) Harminder bought 57kg 500g of wheat from one shop and 36 kg 800 g of wheat from another shop. How much wheat did he buy altogether ?
Harminder bought from first shop = 57 kg 500g
He bought from another shop = 36 kg 800 g
Total amount of wheat he bought
kg 
g 
1 
1 
57 +36 
500 800 
94 
300 
Answer = he bought 94 kg 300 gm of wheat altogether.
16.) Renu took part in a 100 m race. She tripped and fell after running 80 m 50cm. How much distance did she have left to run ?
The total length of the race = 100 m
Distance Renu covered = 80 m 50 cm
So she have left to run,
m 
cm 
11 
1 
100 80 
00 50 
19 
50 
Answer = she has 19 m 50 cm distance left to run.
17.) A sack had 40kg 300 grams of vegetables. There were 17kg 700 g potatoes, 13kg 400g cabbage and the rest were onions. What was the weight of the onions ?
Total weight of sack of vegetables = 40kg 300 grams
Weight of potato = 17kg 700g
Weight of cabbage = 13kg 400 g
So total weight of potato and cabbage,
kg 
g 
1 
1 
17 +13 
700 400 
31 
100 
Total weight of potato and cabbage is = 31kg 100 g
Subtracting the total weight of potato and cabbage from the total weight of vegetable sack to determine the weight of onions
kg  g 
1  
40
31 
300
100 
9  200 
Answer = the weight of onions was 9 kg 200g.
18.) One day, Gurminder Singh walked 3km 750m and Parminder Singh walked 2km 825m. Who walked farther and by how much?
Gurminder singh walked = 3km 750m
Parminder singh walked = 2km 825m
We can see gurminder walked further, so let us calculate how much further,
Km  m 
1 1  
3
2 
750
825 
0  925 
Answer = Gurminder walked further by 925 m.
19.) Suresh bought 3 kg 250 g of tomatoes, 2 kg 500 g of peas and 1 kg 750 g of cauliflower. How much was the total weight of the vegetables he bought?
Suresh bought tomatoes = 3kg 250g
He bought peas = 2kg 500g
He bought cauliflower = 1kg 750g
So total weight of vegetables,
kg  g 
11  
3
2 +1 
250
500 750 
7  500 
Answer = total weight of vegetables 7kg 500 g
20.) Jalgaon, Bhusawal, Akola, Amravati and Nagpur lie serially on a certain route. The distances between Akola
and these other places are given below. Use them to make word problems and solve the problems.
Amravati – 95 km, Bhusawal – 154 km,
Nagpur – 249 km, Jalgaon – 181 km
21.) Complete the following table and prepare the total bill.
Foodstuff 
Weight (kg)  Rate (per kg) 
Cost 
Suger 
2.5  32  80 
Rice  4.0  35 
140 
Chana dal 
1.5  60  90 
Toor dal  3.0  70 
210 
Wheat 
7.0  21  147 
Oil  1.5  110 
165 
Total 
832 
For More Solutions, Click Below:
Part One:
 Chapter 1 Roman Numerals
 Chapter 2 Number Work
 Chapter 3 Addition and Subtraction
 Chapter 4 Multiplication and Division
 Chapter 5 Fractions
 Chapter 6 Angles
 Chapter 7 Circles
Part Two: