ML Aggarwal CBSE Solutions Class 7 Math Seventh Chapter Ratio and Proportion Exercise 7.3

ML Aggarwal CBSE Solutions Class 7 Math 7th Chapter Ratio and Proportion Exercise 7.3

(1) 6 bowls cost Rs. 90. What would be cost of 10 such bowls?

(2) Ten pencils cost Rs. 15. How many pencils can be bought with Rs. 72?

(3) 400 grams cake costs 80 rupees. How much would a 1.5 kg cake cost?

SOLUTION Number 1 2 & 3:

(4) A man earns Rs. 18000 in 3 months.

(i) How much time would he take to earn Rs. 30000?
(ii) How much money will he earn in 7 months?

(5) 12 mangoes weigh 2.4 kg. What is the weight of 8 mangoes?

(6) If the weight of 12 sheets of thick paper is 40 grams, how many sheets of the same paper would weigh 5/2 kilograms?

SOLUTION Number 4, 5 & 6:

(7) A bus consumes 25 litres of diesel in covering a distance of 90 kilometres. How much diesel is needed to cover 288 kilometres?

(8) If 4/5 metre cloth costs Rs. 36, find the cost of 11/5 metres of cloth.

(9) If 15 men can pack 540 parcels per day, how many men are needed to pack 396 parcels per day?

(10) Which is a better buy: 12 kg potatoes for Rs. 132 or 16 kg potatoes for Rs. 168?

SOLUTION Number 7, 8, 9 & 10:

1 Comment

Add a Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *