Assam SCERT Class 5 Maths Chapter 11 Measurement Of Volume and Weight Question Answer Solution
Assam Board Class 5 Maths Chapter 11 Measurement Of Volume and Weight all Question’s easy Solution by expert teachers. Assam SCERT Class 5 Maths Chapter 11 Measurement Of Volume and Weight Solution.
Board |
Assam SCERT |
Class |
5 |
Book |
New Mathematics Part 5 |
Topic |
Question answer |
1.) Convert Litre to mililitre.
1.) 4 litres to millilitres.
Solution – 1 litre = 1000 millitres
4 litre = (4 × 1000) millitres
= 4000 millitres.
2.) 7 litres to millilitres.
Solution – 1 litre = 1000 millitres
7 litre = (7 × 1000) millitres
= 7000 millitres.
3.) 8 litre 250 millilitre to milliliter
Solution – 1 litre = 1000 millitres
8 litre 250 millilitre = (8 × 1000) millitres + 250 millilitre
= 7000 millitres. + 250 millilitre.
=7250 millilitre.
4.) 5.0125 litres to millilitres
Solution – 1 litre = 1000 millitres
5.0125 litre = (5.0125 × 1000) millitres
= 5012.5 millitres.
2.) Convert milliLitre to Liter.
1.) 6530 millilitre to liter.
Solution – 1 litre = 1000 millitres
6530 ml = 6530/1000 l = 6.530 litre.
2.) 5620 millilitre to liter.
Solution – 1 litre = 1000 millitres
5620 ml = 5620/1000 l
= 562/100
=5.62 litre.
3.) 55 millilitre to liter.
Solution – 1 litre = 1000 millitres
55 ml = 55/1000 l
=0.055 litre.
3.) Solve the following.
1.) A water tank has a capacity of 3000 l . The tank is filled with 1536
l of water. How much of water is required to fill up the tank?
Given:
Total capacity of the tank = 3000 liters
Amount of water already in the tank = 1536 liters
Water required to fill up the tank = Total capacity of the tank – Amount of water already in the tank
= 3000 liters – 1536 liters
= 1464 liters
Therefore, 1464 liters of water is required to fill up the tank.
2.) Three bottles of different capacity contain 1 l, 500 ml and 250 ml of mustard oil. If all the bottles are poured into a big sized bottle, what will be the volume of the oil now?
Given:
Volume of mustard oil in the first bottle = 1 liter
Volume of mustard oil in the second bottle = 500 ml
Volume of mustard oil in the third bottle = 250 ml
1 liter = 1000 milliliters
Now, we can calculate the total volume of mustard oil:
Volume of mustard oil in the first bottle = 1 liter = 1000 ml
Volume of mustard oil in the second bottle = 500 ml
Volume of mustard oil in the third bottle = 250 ml
Total volume of mustard oil = 1000 ml + 500 ml + 250 ml
= 1750 ml
Therefore, the total volume of mustard oil in the big-sized bottle is 1750 milliliters.
3.) In a day, a milk vendor sells 20 l of milk to a hotel and 2 litres of milk each to 5 families . How much milk (in litres) does he sell that day?
Given:
Milk sold to the hotel = 20 liters
Milk sold to each family = 2 liters (and there are 5 families)
Total milk sold to families = Milk sold to each family × Number of families
= 2 liters/family × 5 families
= 10 liters
Now, to find out the total milk sold by the vendor:
Total milk sold = Milk sold to the hotel + Total milk sold to families
= 20 liters + 10 liters
= 30 liters
Therefore, the milk vendor sells 30 liters of milk in total that day.
4.) Convert Kilogram to gram.
1.) 9 kilogram to gram.
Solution – 1 kg = 1000 gm.
9 kg = 9 x 1000 gm.
= 9000 gm.
2.) 5 kilogram to gram.
Solution – 1 kg = 1000 gm.
5 kg = 5 x 1000 gm.
= 5000 gm.
3.) 7 kilogram 250 gram to gram.
Solution – 1 kg = 1000 gm.
7 kg = 7 x 1000 gm. + 250 gram = 7000 +250
= 7250 gm.
5.) Convert Units.
1.) 30 gram 50 milligram to milligram
30 gram 50 milligram = 30 gram + 50 milligram
= (30 × 1000) mg + 50 mg
= 30000 mg + 50 mg
=30050 mg.
2.) 40 gram 30 milligram to milligram
40 gram 30 milligram = 40 gram + 30 milligram
= (40 × 1000) mg + 30 mg
= 40000 mg + 30 mg
=40030 mg.
3.) 9899 milligram to gram
9899 milligram = 9899/1000 gram.
= 9.899 gram.
6.) Solve the following.
1.) Ramen went to the market and he bought 5kg rice, 2kg dal and 1 kg sugar. Express the total weight of the items in gram.
Solution –
Given:
Ramen bought 5 kg rice
Ramen bought 2 kg dal
Ramen bought 1 kg sugar
Now, let’s convert each of these weights from kilograms to grams:
1 kg = 1000 grams
Weight of rice in grams = 5 kg × 1000 grams/kg = 5000 grams
Weight of dal in grams = 2 kg × 1000 grams/kg = 2000 grams
Weight of sugar in grams = 1 kg × 1000 grams/kg = 1000 grams
Now, let’s find the total weight in grams:
Total weight in grams = Weight of rice + Weight of dal + Weight of sugar
= 5000 grams + 2000 grams + 1000 grams
= 8000 grams
Therefore, the total weight of the items Ramen bought is 8000 grams.
2.) In a weighing bridge, the weight of a mini truck is found to be 2950kg. Express the weight of the mini truck in quintal.
Solution –
1 quintal = 100 kilograms
So, to convert 2950 kilograms to quintal:
Weight of the mini truck in quintal = 2950 kg / 100 kg/quintal
= 29.5 quintals
Therefore, the weight of the mini truck is 29.5 quintals.
3.) While suffering from fever, doctor pescribedMayuri to consume Paracetamol 500mg tablet three times a day. If doctor asked Mayuri to continue the medicine for three days, then, how many grams of Paracetamol tablet did Mayuri consume after three days?
Solution –
Given:
Paracetamol tablet dosage = 500 mg
Frequency of consumption per day = 3 times
Number of days = 3
Total Paracetamol consumed = Dosage per tablet × Frequency per day × Number of days
= 500 mg/tablet × 3 times/day × 3 days
= 500 mg × 3 × 3
= 500 mg × 9
= 4500 mg
Now, let’s convert the total amount of Paracetamol consumed from milligrams to grams:
1 gram = 1000 milligrams
Total Paracetamol consumed in grams = 4500 mg ÷ 1000
= 4.5 grams
Therefore, Mayuri consumed 4.5 grams of Paracetamol tablets after three days.
7.) Solve the following problems of volume.
1.) If there are 27 cubes, each with a side length of 1 centimeter, then find the volume of cubic.
Solution –
The volume of one cube with a side length of 1 centimeter is calculated as:
Volume of one cube= side length^3 = 1 cm^3.
Since there are 27 cubes, the total volume of all the cubes combined is:
Total volume= 27 x Volume of one cube
Total volume=27 × 1 cm^3.
Total volume=27 cm^3.
2.) If there are 25 cubes, each with a side length of 1 centimeter, then find the volume of cubic.
Solution –
The volume of one cube with a side length of 1 centimeter is calculated as:
Volume of one cube= side length^3 = 1 cm^3.
Since there are 25 cubes, the total volume of all the cubes combined is:
Total volume= 25 x Volume of one cube
Total volume=25 × 1 cm^3.
Total volume=25 cm^3.