S. K. Gupta Anubhuti Gangal Class 1 Math Sixth Chapter Multiplication Practice Page 110

S. K. Gupta Anubhuti Gangal Class 1 Math Sixth Chapter Multiplication Practice Page 110

PRACTICE PAGE 110

(1) Buy 1 lollipop for 4 rupees.

Buy 2 lollipops for 8 rupees.

Two 4s equals 8

2 times 4 equals 8

2 × 4 = 8

Answer Rs 8

(2) Buy 1 apple for 5 rupees.

Buy 2 apples for 10 rupees.

Two 5s equals 10

2 times 5 equals 10

2 × 5 = 10

Answer Rs 10

(3) Buy 1 banana for 2 rupees.

Buy 2 bananas for 4 rupees.

2 × 2 = 4

Answer Rs 4

(4) Buy 1 for 10 rupees.

Buy 2 for 20 rupees.

2 × 10 = 20

(5) Buy 1 for 8 rupees.

Buy 2 for 16 rupees.

2 × 8 = 16

(6) A basket has 2 pencils. How many pencils are there in 6 baskets?

Solution: 2 × 6 = 12

(7) How many umbrellas are there in 7 pairs?

Solution: 2 × 7 = 14


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

thirteen + twenty =