100% FREE Exercise & Practice for CBSE, NCERT and ICSE
Net Explanations
  • Book Solutions
  • State Boards Solutions
  • Practice
    • English Grammar
    • Assertion Reason
  • CBSE
    • CBSE Notes
    • CBSE Science
    • CBSE Syllabus
Whatsapp
Font ResizerAa
Net ExplanationsNet Explanations
Search
  • Book Solutions
  • State Boards Solutions
  • Practice
    • English Grammar
    • Assertion Reason
  • CBSE
    • CBSE Notes
    • CBSE Science
    • CBSE Syllabus
Follow US
Class 8NCERT

NCERT Class 8 Mathematics Ninth Chapter Mensuration Exercise 9.1, 9.2, 9.3 Solutions

By Priyanka Gope Last updated: July 17, 2024
Share

NCERT Class 8 Maths Chapter 9 Mensuration Exercise 9.1, 9.2, 9.3 Solutions

NCERT Class 8 Maths Chapter 9 Exercise 9.1 9.2 9.3 Solutions

In this page we have provided solutions of the Exercises 9.1, 9.2, 9.3 of NCERT Class 8 Maths Chapter 9 Mensuration. These solutions are made by our team of expert teachers. Practice these solutions carefully for a better understanding of the topic which will help in scoring good marks in the examination.

Publishing Organisation

NCERT
Class

8

Subject

Mathematics
Chapter

9: Mensuration

Exercise

9.1, 9.2, 9.3

NEXIS siliguri bba undergraduage college
Go beyond traditional BBA College with NEXIS 3-year UG



Chapter – 9

Exercise – 9.1

(1) The shape of the top surface of a table is a trapezium. Find its area if its parallel sides are 1 m and 1.2 m and perpendicular distance between them is 0.8 m.

Ans:- Area of trapezium = ½ (Sum of Parallel Sides) × (Distances between Parallel Sides)

= [1/2 (1 + 1.2) (0.8)] m2 = 0.88 m2

(2) The area of a trapezium is 34 cm2 and the length of one of the parallel sides is 10 cm and its height is 4 cm. Find the length of the other parallel side.

Ans:- It is given that, area of trapezium = 34 cm2 and height = 4cm

Let the length of one Parallel side be a, we know that.

Area of trapezium = 1/2 (Sum of Parallel Sides) × (Distance between Parallel Sides)

34 cm2 = 1/2 (10 cm + a) × (4 cm)

34 cm = 2 (10 cm + a)

17 cm = 10 cm + a


a = 17 cm – 10 cm = 7 cm

Thus, the length of the other Parallel Sides is 7 cm.

(3) Length of the fence of a trapezium shaped field ABCD is 120 m. If BC = 48 m, CD = 17 m and AD = 40 m, find the area of this field. Side AB is perpendicular to the parallel sides AD and BC.

Ans:- Fence of the trapezium Shaped ABCD = 120 m

⇒ AB + BC + CD + DA = 120

⇒ AB + 48 + 17 + 40 = 120

⇒ AB + 105 = 120

⇒ AB = 120 – 105

⇒ AB = 15m

∴ Area of the field

= (BC + AD) × AB/2

= (48 + 40) × 16/2 = 660 m2


(4) The diagonal of a quadrilateral shaped field is 24 m and the perpendiculars dropped on it from the remaining opposite vertices are 8 m and 13 m. Find the area of the field.

Ans:- It is given that,

Length of the diagonal, d = 24 m

Length of the Perpendiculars, h and h2, from the opposite vertices

To the diagonal are h1 = 8 m and h2 = 13 m

Area of the quadrilateral – 1/2 d (h1 + h2)

= 1/2 (24m) × (13m + 8cm)

= 1/2 (24m) (21m)

= 252 m2

Thus, the area of the field is 252 m2.

(5) The diagonals of a rhombus are 7.5 cm and 12 cm. Find its area.

Ans:- Area of the rhombus

The diagonals of a rhombus are 7.5 cm and 12 cm. Find its area.

= 1/2 × d1 × d2

= 1/2 × 7.5 × 12

= 45m2

(6) Find the area of a rhombus whose side is 5 cm and whose altitude is 4.8 cm. If one of its diagonals is 8 cm long, find the length of the other diagonal.

Ans:- Let the length of the other diagonal of the rhombus be x.

A rhombus is a Special case of a Parallelogram.

The area of a Parallelogram is given by the product of its base and height.

Thus, area of rhombus = 1/2 (Product of it diagonals)

⇒ 24 cm2 = 1/2 (8 cm × x)

⇒ x = (24 × 2/8) cm = 6 cm

Thus, the length of the diagonal of the rhombus is 6 cm.

(7) The floor of a building consists of 3000 tiles which are rhombus shaped and each of its diagonals are 45 cm and 30 cm in length. Find the total cost of polishing the floor, if the cost per m2 is ₹ 4.

Ans:- Area of a tile

= 1/2 × d1 × d2 = 1/2 × 45 × 30

= 672 cm2

∴ Area of the floor

= 675 cm2

∴ Area of the floor

= 675 × 3,000 cm2 = 20, 25, 000 cm2

= 20, 25, 000/100 × 100 m2

∵ 1m2 = 100 × 100 cm2

The Cost of Polishing Per m2 = Rs 4

∴ Total Cost of Polishing the floor

= 202. 50 × 4

= Rs 80

(8) Mohan wants to buy a trapezium shaped field. Its side along the river is parallel to and twice the side along the road. If the area of this field is 10500 m2 and the perpendicular distance between the two parallel sides is 100 m, find the length of the side along the river.

Ans:- Let the length of the field along the road be/ m. Hence, the length of the field along the river will be 2/m.

Area of trapezium = 1/2 (Sum of Parallel Sides) (Distance between the Parallel Sides)

⇒ 10500 m2 = 1/2 (1 + 21) × (100 m)

3l = (2 × 10500/100) m = 210 m

Thus, length of the field along the river = (2 × 70) m = 140 m.

(9) Top surface of a raised platform is in the shape of a regular octagon as shown in the figure. Find the area of the octagonal surface.

Ans:- Area of rectangular surface + 2 (Area of trapezoidal Surface)

= 11 × 5 + 2 [(5 + 11) × 4/2] m2

= 55 + 64 m2 = 119 m2

(10) There is a pentagonal shaped park as shown in the figure. For finding its area Jyoti and Kavita divided it in two different ways.

Find the area of this park using both ways. Can you suggest some other way of finding its area?

Ans:- Jyoti’s way of finding area is as follows.

Area of Pentagon = 2 (Area of trapezium ABCF)

Area of Pentagon = 2 (Area of trapezium ABCF)

= [2 × 1/2 (15 + 30) (15/2)] m2

= 337.5m2

Kavita’s way of finding area is as follows.

Area of Pentagon = Area of △ ABE + Area of square BCDE

= [1/2 × 15 × (30 – 15) + (15)2] m2

= (1/2 × 15 × 15 + 225) m2

= (112.5 + 225) m2

= 337.5 m2

(11) Diagram of the adjacent picture frame has outer dimensions = 24 cm × 28 cm and inner dimensions 16 cm × 20 cm. Find the area of each section of the frame, if the width of each section is same.

Ans:- Area of the right Section of the frame

= (28 + 20) × 1/2 (24 – 16)/2 cm2

= 48 × 4/2 cm2 = 96 cm2

Similarly, area of the left Section of the frame = 96 cm2

Area of the upper Section of the frame

= (24 + 16) × 1/2 (28 – 20)/2 cm2

= 40 × 4/2 cm2

Similarly, area of the lower section of the frame = 80 cm2

Exercise – 9.2

(1) There are two cuboidal boxes as shown in the adjoining figure. Which box requires the lesser amount of material to make?

Ans:- We Know that,

Total Surface area of the Cuboid = 2 (lh + bh + lb)

Total Surface area of cuboid (a) = [2{(60) (40) + (40) + (50) + (50) + (60)}] cm2

= [2 (2400 + 2000 + 3000)] cm2

= (2 × 7400) cm2

= 14800 cm2

Total Surface area of Cube (b) = 6 (50 cm)2 = 15000 cm2

Thus, the Cuboidal box (a) will require lesser amount of material.

(2) A suitcase with measures 80 cm × 48 cm × 24 cm is to be covered with a tarpaulin cloth. How many metres of tarpaulin of width 96 cm is required to cover 100 such suitcases?

Ans:- Total Surface area of the Suitcase

= 2 (lb + bh + hl)

= 2 (80 × 48 + 48 × 24 + 24 × 80) cm2

= 2 (3840 + 1152 + 1920) cm2

= (6912) cm2

= 13824 cm2

∴ Length of tarpaulin required to cover 1 Suitcase

= Total Surface area of the Suitcase/Width of tarpaulin

= 13824/96 = 144 cm

∴ Length of tarpaulin required to cover 100 such Suitcases

= 144 × 100 cm = 14400 cm

= 144 m

Hence, 144 m of tarpaulin is required.

(3) Find the side of a cube whose surface area is 600 cm2.  

Ans:- Given that, Surface area of cube = 600 cm2

Let the length of each side of cube be l.

Surface area of cube = 6(side)2

600 cm2 = 6l2

L2 = 100 cm2

l = 10 cm

Thus, the side of the cube is 10 cm.

(4) Rukhsar painted the outside of the cabinet of measure 1 m × 2 m × 1.5 m. How much surface area did she cover if she painted all except the bottom of the cabinet.

Ans:- l = 1 m

b = 2 m

h = 1.5 m

Required area

= 2 (l × b + b × h + h × l) – l × b

= 2 (1 × 2 + 2 × 1.5 + 1.5 × 1) m2 – (1 × 2) m2

= 13m2 – 2m2

= 11 m2

Hence, She Covered 11 m2 of Surface area.

(5) Daniel is painting the walls and ceiling of a cuboidal hall with length, breadth and height of 15 m, 10 m and 7 m respectively. From each can of paint 100 m2 of area is painted. How many cans of paint will she need to paint the room?

Ans:- Given that

Length (l) = 15 m. breadth (b) = 10 m, height (h) = 7 m

Area of the hall to be painted = Area of the wall + Area of the celling

= 2h ( I + b) + lb

= [2 (7) (15 + 10) + 15 × 10] m2

= [14 (25) + 150] m2

= 500 m2

It is given that 100 m2 area can be painted from each can.

Number of cans required to Paint an area of 500 m2.

= 500/100 = 5

Hence, 5 Cans are required to paint the walls and Celling of the Cuboidal hall.

(6) Describe how the two figures at the right are alike and how they are different. Which box has larger lateral surface area?

Ans:- Similarity between both the figures is that both have the Same heights.

The difference between the two figures is that one is a Cylinder and the other is a Cube.

Lateral Surface area of the Cube = 412 = 4 (7 cm)2 = 196 cm2

Lateral Surface area of the Cylinder = 2πrh = (2 × 22/7 × 7/2 × 7) cm2 = 154 m2

Hence, the Cube has longer lateral Surface area.

(7) A closed cylindrical tank of radius 7 m and height 3 m is made from a sheet of metal. How much sheet of metal is required?

Ans:- r = 7m

h = 3 m

∴ Total Surface area

= 2 πr (r + h)

= 2 × 22/7 × 7 × (7 + 3)

= 440 m2

Hence, 440 m2 of metal sheet is required.

(8) The lateral surface area of a hollow cylinder is 4224 cm2 . It is cut along its height and formed a rectangular sheet of width 33 cm. Find the perimeter of rectangular sheet?

Ans:- A hollow Cylinder is cut along its height to from a rectangular Sheet.

Area of Cylinder = Area of rectangular Sheet

4224 cm2 = 33 cm × Length

Length = 4224 cm2/33 cm = 128 cm

Thus, the length of the rectangular sheet is 128 cm.

Perimeter of the rectangular Sheet = 2 (Length + Width)

= [2 (128 + 33)] cm

= (2 × 161) cm

= 322 m

(9) A road roller takes 750 complete revolutions to move once over to level a road. Find the area of the road if the diameter of a road roller is 84 cm and length is 1 m.

Ans:-  In one revolution, the roller will cover an area equal to its lateral Surface area.

Thus, in 1 revolution, area of the road Covered = 2 πrh.

= 2 × 22/7 × 42 cm × 1m

= 2 × 22/7 × 42/100 m × 1 m

= 264/100 m2

in 750 revolutions, area of the road Covered.

= (750 × 264/100) m2

= 1980 m2

(10) A company packages its milk powder in cylindrical container whose base has a diameter of 14 cm and height 20 cm. Company places a label around the surface of the container (as shown in the figure). If the label is placed 2 cm from top and bottom, what is the area of the label.

Ans:- Height of the label = 20cm –  2cm = 16cm

Radius of the Label = (14/2) cm = 7 cm

Label is in the form of a Cylinder having its height as 7 cm and 16 cm.

Area of the Label = 2 π (Radius) (Height)

= (2 × 22/7 × 7 × 16) cm2 = 704 cm2

Exercise – 9.3

(1) Given a cylindrical tank, in which situation will you find surface area and in which situation volume.

(a) To find how much it can hold.

Ans:- Volume

(b) Number of cement bags required to plaster it.

Ans:- Surface area

(c) To find the number of smaller tanks that can be filled with water from it.

Ans:- Volume

(2) Diameter of cylinder A is 7 cm, and the height is 14 cm. Diameter of cylinder B is 14 cm and height is 7 cm. Without doing any calculations can you suggest whose volume is greater? Verify it by finding the volume of both the cylinders. Check whether the cylinder with greater volume also has greater surface area?

Ans:- The heights and diameters of these Cylinders A and B are interchanged.

We Know that,

Volume of Cylinder = πr2h

If measure of r and h are same, then the Cylinder with greater radius will have greater area.

Radius of Cylinder A = 7/2 cm

Radius of Cylinder B = (14/2) cm = 7 cm

As the radius of Cylinder B is greater, therefor, the volume of cylinder B will be greater. Let us verify it by calculating the volume of both the Cylinders.

Volume of Cylinder A = πr2h

= (22/7 × 7/2 × 7/2 × 14) cm2

= 539 cm3

Volume of Cylinder B = πr2h

= (22/7 × 7 × 7 × 7) cm2

= 1078 cm2

Volume of Cylinder B is greater

Surface area of Cylinder A = 2πr (r + h)

= [2 × 22/7 × 7/2 (7/2 + 14)] cm2

= [22 × (7 + 28)/2] cm2

= (22 × 35/2) cm2

= 385 cm2

Surface area of Cylinder B = 2πr (r + h)

= [2 × 22/7 × 7 × (7 + 7)] cm2

= (44 × 14) cm2

= 616 cm2

Thus, the Surface area of Cylinder B is also greater than the Surface area of Cylinder A.

(3) Find the height of a cuboid whose base area is 180 cm2 and volume is 900 cm3?

Ans:- Height of the Cuboid

= Volume of the Cuboid/Base area of the Cuboid

= 900/180

= 5 cm

(4) A cuboid is of dimensions 60 cm × 54 cm × 30 cm. How many small cubes with side 6 cm can be placed in the given cuboid?

Ans:- Volume of cuboid = 60 cm × 54 cm × 30 cm = 97200 cm3

Side of the Cube = 6 cm

Volume of the Cube = (6)3 cm3 = 216 cm3

Required number of cubes = Volume of Cuboid/Volume of the Cube

= 97200/216 = 450

Thus, 450 Cubes can be placed in the given Cuboid.

(5) Find the height of the cylinder whose volume is 1.54 m3 and diameter of the base is 140 cm?

Ans:- ∵ Diameter of the base = 140 cm

∴ Radius of the base (r)

= 140/2 cm = 70 cm

∴ Area of the base = πr2

= 22/7 × 70 × 70

= 15400 cm2

Volume of the Cylinder

= 1.54 m3

= 1.54 × 100 × 100 × 100 cm3

= 1540000 cm3

∴ Height of the Cylinder

= Volume of the Cylinder/Area of the base of the Cylinder

= 1540000/15400

= 100 cm

= 1 m

Hence, the height of the Cylinder is 1 m.

(6) A milk tank is in the form of cylinder whose radius is 1.5 m and length is 7 m. Find the quantity of milk in liters that can be stored in the tank?

Ans:- Radius of Cylinder = 1.5 m

Length of Cylinder = 7m

Volume of Cylinder = πr2h

= (22/7 × 1.5 × 1.5 × 7) m2

= 49.5 m2

Required quantity = (49.5 × 1000) L = 49500 L

Therefore, 49500 L of milk can be stored in the tank.

(7) If each edge of a cube is doubled,

(i) how many times will its surface area increase?

Ans:- Let the original edge of the cube be a cm.

Then, its new edge = 2a cm

Original Surface area of the cube = 6a2 cm2

New. Surface are of the Cube

= 6 (2a)2 cm2

= 24a2 cm2

= 4 (6a2 cm2)

= 4 Original Surface area, Hence its Surface area will increase 4 times.

(ii) how many times will its volume increase?

Ans:- Original Volume of the Cube

= a3 cm3

New volume of the Cube

= (2a)3 cm3

= 8a3 cm3

= 8 Original Volume of the Cube.

Hence, its volume will increase 8 times.

(8) Water is pouring into a cuboidal reservoir at the rate of 60 liters per minute. If the volume of reservoir is 108 m3, find the number of hours it will take to fill the reservoir.

Ans:- Volume of Cuboidal reservoir = 108m3 = (108 × 1000) L = 108000L

It is given that water is being poured at the rate of 60 L Per minute.

That is, (60 × 60) L = 3600 L per hour

Required number of hours = 108000/3600 = 30 hours.

Thus, it will take 30 hours to fill the reservoir.

 

Chapter 8: Algebraic Expressions and Identities

Share This Article
Facebook Twitter Email Copy Link Print
By Priyanka Gope
Name: Priyanka Gope. Father Name: Bijay Ch. Gope. Mother Name: Chaina Gope. Address: Vill. + Po. Ramthenga Dist. - Coochbehar. P.O. Ghoksdanga West Bengal, 735211 Qualification: Graduate (English Honours)
Previous Article NCERT Class 8 Mathematics Eighth Chapter Algebraic Expressions and Identities Exercise 8.1, 8.2, 8.3, 8.4 Solutions
Next Article West Bengal Board Class 4 Maths Chapter 5 Solutions বইমেলায় বই খুঁজি
Leave a comment

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

We have a strong team of experienced Teachers who are here to solve all your exam preparation doubts

Whatsapp Us

Daily Feed

NCERT Grade 4 Maths Mela Complete Solution
May 15, 2025
Lakhmir Singh Manjit Kaur Class 7 Science 3rd Chapter Heat Solution
May 15, 2025
Al-Hidayath English Medium School Kondotty, Malappuram Admission 2024 – 2025 Details
May 14, 2025
Airport School Calicut Airport, Malappuram Admission 2024 – 2025 Details
May 14, 2025

You Might Also Like

Class 4NCERT

Sharing and Measuring Class 4 Question Answer | NCERT Solutions

May 13, 2025
Class 7NCERT

Say the Right Thing Class 7 Question Answer | NCERT Solutions

May 13, 2025
NCERT

A Tale of Three Intersecting Lines Class 7 Question Answer | NCERT Solutions

May 13, 2025
Class 7NCERT

My Brother’s Great Invention Class 7 Question Answer | NCERT Solutions

May 12, 2025
newsletter featured

Join our Whatsapp Channel for Daily updates

Message us on Whatsapp

  • About
  • Privacy & Policy
  • Disclaimer
  • Contact
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?